Příroda & Relax

Trekking

Nejznámější sardinské turistické trasy vedou nepřístupnými a opuštěnými oblastmi, často vyhrazenými pro zkušené turisty. Trekingové stezky klasifikované EEA vyžadují pečlivé posouzení schopností a fyzické kondice, ověření povětrnostních podmínek, odpovídající vybavení a možnost komunikace. Značení stezek není vždy přesné a je proto nezbytné, aby vás doprovázeli průvodci.

Náročná, ale jedinečná túra prochází vrcholky pohoří Gennargentu a dosahuje nejvyšší hory Sardinie, Punta La Marmora (1 834 metrů). Během čtyřhodinové procházky pohořím můžete obdivovat krajinu východního pobřeží, zahlédnout muflony a orly skalní. Trasa začíná v nejhlubší části kraje Ogliastra, v nuragické vesnici Ruinas, a stoupá směrem k Florisa, La Marmora a končí na vrcholcích „della Croce“, které byly vždy orientačním bodem turistů zdolávajících horský masiv.
Celý kraj Ogliastra na východním pobřeží Sardinie je prokřižován trasami, které Vás provedou kolem impozantních kolmých skal, cesmínových dubových lesů, pramenů a jezer, vílích domků domus de Janas, nuraghických vesniček a starověkých přístřešků pastýřů. 
Trasy podél Sentiero delle Aquile Vás pozvou k objevování pohádkových míst jako je Is Tostoinus nebo „měsíční hora“, v lese Montarbu se nenáročnou trasou vydáte kolem potoka Rio Ermolinus a dojdete až k obdivuhodnému s’Ilixi e Canali, 18 m vysokému cesmínovému dubu. Během tříkilometrové cesty pojmenované podle jeskyní Su Marmuri di Ulassai se pak můžete zastavit na panoramatických místech nad údolím Rio Pardu a Santa Barbara. Zajímavá je také stezka věnovaná ulašské umělkyni Marii Lai, která je posetá jejími díly.
Jednou z nejpoutavějších tras je také Perda ‚e Liana na území oblasti Gairo Sant’Elena, a to především díky impozantní vápencové věži.

Ve vnitrozemí, na cestě z Villanovatulo do Seula, narazíte na oblasti, které kdysi navštěvovali a obývali pastýři a uhlíři. Trasa z Pala de Nuraxi do Addoli prochází různými přírodními památkami, jako je jeskyně Is Janas, podle legendy domov mytologických postav. Pár kroků od jeskyně se skrývá fascinující vodopád su Stampu ‚e su Turrunu, kde voda vytéká z díry a tvoří malé jezírko. Z Funtana Maore do Genna ‚e Teula vede trasa přes místa s velkou krajinnou a kulturní hodnotou – zahlédnete zde koně Sarcidano nebo sardinského jelena. Méně náročné trasy pak vedou od Sadali po Arcu ‚e Spineddai nebo z vyhlídky Pranedda Oliastru s výhledem do údolí řeky Flumendosa až k nuraghe Adoni.

Nejznámější, ale také jeden z nejnáročnějších treků na Sardinii je Selvaggio Blu. Trasa o délce 50 km vede od turistického přístavu Santa Maria Navarrese až do Cala Gonone. Několikadenní výlet zahrnuje horolezcké a via ferratové části, nemá cestou žádnou možnost občerstvení, a proto je důležité mít s sebou dostatek vody a jídla. Trasa ale může být upravena do jednodušíí verze, bez lezení či slaňování.
K mnoha slavným divům východního pobřeží se lze dostat pouze pěšky. Hodinu a půl vám zabere cesta do Cala Goloritzé, zátoku se známou pláží a vápencovým monolitem Aguglia, který ji dominuje a je cílem horolezců z celé Evropy.
Náročnější trasa je pak na Cala Mariolu, pláž z drobných kulatých oblázků, která trvá šest hodin a je ideální ji absolvovat s průvodcem.

Nespočet nádherných cílů nabízí pohoří Supramonte. Patří mezi ně kaňon Gorropu, jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, se stěnami vysokými 500 metrů, ke kterému vedou 3 trasy různé náročnosti. Mnoha turistickými trasami je křižováno i území kolem Siniscoly, Lodé a Lula. Hřebeny pohoří Monte Albo až po masiv Tuttavista, přes který protékají řeky Isalle a Cedrino, jsou lokalitou mnoha vzácných druhů, charakteristickou kolmými svahy, proříznutou hlubokými roklemi protáhlého tvaru a bohatou na soutěsky a jeskyně jako Bona Fraule, Janna Manna a Omines Agrestes.