Příroda & Relax

Safari Made

Sardinie je pro ně jako rozlehlý park, šťastný ostrov přírodních oáz a chráněných rezervací. Dostatečný prostor místní houževnaté přírody je ideálním prostředím pro mnoho divokých tvorů – zvířata, která by se bez hranic moře zatoulala daleko od své země, ztratila své zvláštní vlastnosti a možná i svobodu žít, jak nejlépe umí. Koně, osli, mufloni, jeleni, orli a supi tu byli odjakživa, jiní tvorové sem přilétli přezimovat a zasaženi nemocí Sardinii již neopustili. Jsou mezi nimi i plameňáci, kteří hnízdí ve vlhkých oblastech za plážemi a barví laguny ostrova do růžova.

Již od nuragického věku se celým ostrovem toulali divocí koně. Koně malí jako poníci, na kterých se ale nedá jezdit, s očima mandlového tvaru, vzpurným chomáčem na čele, dlouhou hřivou a nízkým, huňatým ocasem, se ale v současné době prohánějí už jen na náhorní plošině Giara. Krajina tvořená harmonií přírodního prostředí, s lesem se středomořskými křovinami a prérií s přírodními sladovkodními jezírky je magickým světem o sobě samým. Koně s hrdými pohledem se zde zastavují, aby se napili, odpočinuli si a zahráli si svou oblíbenou hru: cválat volně a šťastně.

Na Sardinii žije i Sup bělohlavý neboli Griffon Valture, jediná přežívající přírodní kolonie v Itálii. V minulém století jim na ostrově hrozilo vyhynutí, dnes je jich ale mnoho a jsou ve skvělé kondici. V jiných částech světa se supi bělohlaví usazují na velmi vysokých útesech, mimo dosah lidského zraku. Na Sardinii ale okupují téměř 40 kilometrů pobřeží, spojující Bosu a Alghero a lze je zde pohodlně obdivovat a fotografovat. Na jejich počest je toto pobřeží přejmenované na „Pobřeží grifonků.“ Z dravých ptáků žije na ostrově ještě Falco eleonorae (ostříž jižní neboli sokol elanořin). Více než 400 párů obývá v létě ostrovy oblasti Sulcis a útesy podél zálivu Orosei a začátkem listopadu migruje směrem na Madagaskar. Název druhu eleonorae je odvozen od sardinské královny Eleonory Alborejské, která svým zákonem (Carta del Logu ze 14. stol.), zakazovala lov sokolů a vybírání jejich hnízd s cílem ochránit sokolivité druhy před vyhynutím a zabránit aristokratickému zvyku lovu sokolů.

Mezi další, vzácné druhy žijící na Sardinii, patří i jediný endemický savec v celé Itálii, sardinský netopýr ušatý. Dostal jméno po svých velkých uších a objeven byl teprve nedávno, v roce 2002. Kromě divokého osla šedého žije na Sardinii i oslík bílý, zvláštní druh žijící v národním parku na ostrově Asinara, po kterém je pojmenován. Hrdým a houževnatým předkem ovcí, které se na Sardinii pasou po milionech, jsou mufloni obývající vápencové hřebeny mezi Supramonte. V Siniscole zase své příznivce nezklame stádo krav, které s příchodem sezóny opouští farmu na venkově a vydává se k moři a svému obvyklému cíli, pláži Berchìda. Sem tam přicházejí na pláž, lehnou si, dřímají a mrkají na koupající se návštěvníky, užívající si svůj den u moře.