Orosei

Úžasná turistická destinace nacházející se v kraji Baronia, na severovýchodě Sardinie, s bohatou historií a několika pobřežními klenoty nevídané krásy. Skvostné místo, kombinující kouzelná horská panoramata s perlami panenského pobřeží – záliv Orosei. Společně s pohořím Gennargentu je navíc Národním parkem.

Orosei je město ležící v údolí u řeky Cedrino, dva a půl kilometru od moře. V historickém centru nalezneme spoustu kostelů; 17 vysvěcených, včetně barokního farského kostela Svatého Jakuba, kostel Le Anime, s dřevěnou kazatelnou z 18. století, a kostel Svatého Antonia s freskami ze 14. století, vedle kterého se zapalují ohně na Svatého Antonia Opata, 16. ledna. Dále se zde nachází věž, připomínka doby, kdy Urise bylo hlavním centrem Curie.
První osídlení bylo Římské (Fanum Orisi) ve 2. století našeho letopočtu, ale nejdůležitější prehistorické pozůstatky jsou mnohem starší nuraghe Rampinu a vesnice Sa Linnarta. Určitě nepropásněte ani Sa Prejone vetza (staré španělské vězení) a muzeum Dona Nanni Guiso, kde můžete vidět sbírku miniaturních divadel z celé Evropy, umístěné v Palatzos Vetzos, kde naleznete také portrét Alberta Moravia od Pier Paola Pasoliniho.

Zdejší tradice mají hluboké kořeny v minulosti, zejména obřady Svatého týdne – Sos Sepurcros, Via Crucis a S Incontru na Velikonoce. V květnu město oslavuje Svatého Isidora a Santa Marie e Mare, s charakteristickým procesím. Při těchto slavnostech se městem rozvoní zejména moře a jeho plody, společně s mimořádným dezertem Seadas ozdobené zlatým jahodovým medem.

Nejvíce je zde rozvinutý cestovní ruch a turismus, z ostatního odvětví průmyslu zejména zemědělství – těžba mramoru.

Pobřeží, nevídaně půvabné během dne a s jedinečnou atmosférou během letních nocí, je dlouhé dvacet kilometrů a bílý písek zde střídá útesy. Na každé z pláží pocítíte nezadržitelnou touhu ponořit se do místních vod. Například Cala Liberotto, 11 km od centra města, smaragdový záliv milovaný surfaři a potápěči, nabízí úchvatné pláže s tyrkysovým mořem, jako je Linnas Sicca a Sa Curcurica.
Za nimi leží rybník Sos Alinos, který je domovem lokálních či přelétavých ptáků. Nedaleko se nachází zátoka Cala Ginepro, která má jemný písek s malými oblázky. Blíže k městu naleznete Orosei Marina, příjemnou pět kilometrů dlouhou pláž s kouzelnými úseky, jako je Su Barone.

Další klenoty objevíte, když budete pokračovat na jih. Široké a dlouhé pláže Petrosu a Cala di Osalla, zlatý pruh obklopený zelení, který se táhne až na půl cesty k Dorgali, známý především pro perfektní podmínky k potápění. Když se naopak vydáte směrem na sever, narazíte na Fuile e Mare, chráněné borové lesy, Mattanosa s bílým a růžovým pískem a oázu Bidderosa, úchvatný přírodní ráj – pět bílých zátok s jemným pískem, kolem smaragdového moře. Pláž je lemovaná eukalypty, jalovci a středomořskou zelení.