Příroda & Relax

Na zasněžených vrcholcích Sardinie

Nic není jako Sardinie, dokonce i v zimě, když jste v horní části Campidana a můžete vidět zároveň moře na jedné straně a zasněžené hory na druhé. Pokud na Sardinii napadne sníh, sněží především na masivu Gennargentu a na majestátní hoře Limbara. Sneží ale i na dalších, nejvyšších horách ostrova a na velké části severu; od Logudora, přes Monte Acuto až po Galluru. „Zbělají“ městečka v srdci Sardinie, od Barbagie po Goceano a od Marghine po Montiferru. Svahy Bruncu Spina lze brázdit na sáňkách či na snowboardu, nebo pomalejším tempem prozkoumávat zasněžené vrcholky po stezkách na sněžnicích nebo po běžkařských tratích, které začínají z vesnic Aritzo, Belvì, Desulo, Fonni, Gavoi či Tonara. Jen kousek od hlavního města Cagliari sněží na kopcích Dolianova a v parku Sette Fratelli, na kopcích, na kterých se rozprostírá les Is Cannoneris (Pula) a na hoře Linas, v Gerrei a Barbagia di Seulo, u brány do kraje Ogliastra.

Na pobřeží téměř nikdy nesněží. Historicky unikátní bylo sněžení v roce 1956, kdy byl ostrov celý pokrytý bílou sněhovou pokrývkou, a to od hor až po moře. Roky, ve kterých padal sníh až k pobřeží ale lze spočítat na prstech jedné ruky: 1956-1985-1993- 1999. Ve výškách nad 1 000 m se může sněžení vyskytovat od konce října do začátku května, sněhová pokrývka zde však vydrží v průměru 5 dní až 1 měsíc. V nejvyšších polohách Sardinie, nad 1 500 m, se sníh drží velmi často i 3 měsíce v roce a po obzvláště vydatných zimách mohou poslední sněhová pole z jejích vrcholků mizet i až v polovině června.

Horské vesnice v Barbagii si udržují kouzlo autentických horských vesniček z dob minulých, nejsou zde žádná přeplněná lyžařská střediska. Jsou to města obklopená nádherným přírodním prostředím, mnohá jsou vymalována nástěnnými malbami a v okolí je možné navštívit nejrůznější archeologická naleziště. Místní obyvatelé jsou pohostinní a přívětiví, navštěvují se zde řemeslné obchody s chlebem a sladkostmi, vychutnávají se jednoduchá a chutná jídla a popíjí se cannonau. Nejvýše položené město na Sardinii je Fonni, obec se 4 000 obyvateli, nacházející se v samém centru ostrova v nadmořské výšce 1 000 m, mezi nízkými a zaoblenými vrcholy Gennargentu, v srdci kraje Barbagia. Celá oblast kolem Fonni, zcela ponořená do divokého prostředí a přírody bohaté na různé živočišné a rostlinné druhy, se velmi dobře hodí ke krásným procházkám a zajímavým výletům, je to krajina protkaná turistickými trasami. Právě poloha dělala z Fonni známou lyžařskou destinaci, především díky lyžařským vlekům na vrcholech Spada a Bruncu Spina (s 1 829 m je druhou nejvyšší horou ostrova). Lyžařské vleky zde však nejsou již několik let v provozu. Fonni ale stále zůstává jedinou obcí na Sardinii, kde je možné užívat si zimní radovánky po celou zimu, a tedy i vyhledávanou destinací milovníků horské turistiky. Itineráře vychází z Bruncu Spina (1 829 m), odkud lze po hřebeni hory dorazit na Punta Paulina (1 792 m), Arcu Gennargentu (1 659 m) nebo Su Susciu („zhroucenou horu“). Ti fyzicky zdatnější zvládnou i výstup na Punta La Marmora (1 834 m), nejvyšší vrchol Sardinie.