Příroda & Relax

Měsíční krajina

Během cestování se často dostanete na místo, které vás svým vzezřením na první pohled uchvátí, a které vám připadá doslova nadpozemské. Správným příkladem těchto míst jsou tzv. Měsíční krajiny. Mohou to být vybělené skalní otvory, vypleněná údolí, mohutná skaliska či rozsáhlé krátery.

I na Sardinii je k vidění několik těchto přírodních unikátů. Možná nejznámějším je údolí Valle della Luna na severu ostrova, u přístavního města Santa Teresa di Gallura. Místní monumentální krajina je i díky komunitě hippie, která zde pobývá, známá také jako sardinský Woodstock. Dalším měsíčním údolím je pustá oblast v blízkosti obce Aggius, nedaleko Tempio Pausania. Na západě, u města Bosa, zase najdeme šedý, větrem vyhlazený a mořem vytvarovaný kus pobřeží, který v sobě ukrývá přírodní bazény Cane Malu a neobvyklé podloží Sos Pupos. O něco níže, směrem k Oristanu narazíme na vápencový oblouk S´Archittu; přírodní tunel vystupující do moře u Santa Catterina di Pittinuri je oblíbenou zastávkou fotografů, surfařů i skokanů do vody.
Větší fyzická zdatnost je vyžadována k hůře přístupným oblastem v pohoří Supramonte. Jednou z nich je i hora Monte Corrasi, charakteristická strmými vápencovými skalami, z jejíhož vrcholu se otevírá panorama přesahující celé pohoří Gennargentu a záliv Orosei. Sardský dolomit se přezdívá hoře Monte Albo na území Luly a Siniscoly, jejíž bílý vápencový vrchol Sos Apros svítí do dálky.
Poblíž Orgosola leží rozsáhlý přírodní kráter Su Suercone, nejhlubší závrt na ostrově, který láká zejména na jaře a na podzim milovníky trekkingu. Unikátní krajinu slibuje i nejhlubší kaňon Su Gorropu, který je oblíbenou výzvou pro horolezce z celého světa. Pěší trasa vedoucí z Telettos na území Urzulei na vyhlášenou pláž Cala Luna má měsíc přímo v názvu, vede přes koryto podzemní řeky a je jednou z etap vícedenního trekku Selvaggio Blu. Přírodní bazény, vysoké vápencové stěny, jeskyně různých velikostí a vodopád Sa Iuntura jsou dokonalým příkladem nadpozemského prostředí. V Ogliastře, na území Villagrande Strisaili ukrývají vymodelované žulové skály bazény Bau Mela, které jsou oblíbenou metou příznivců canyoningu.