Sport & Adrenalin

Horolezectví: stěny nad mořem

Díky geologické rozmanitosti patří Sardinie mezi vyhledávané mety sportovců všech úrovní a zkušeným horolezcům proto ostrov jistě není žádným tajemstvím. Skupiny nadšenců každoročně láká asi nejznámější a nejpůsobivější trasa Selvaggio Blu na východě ostrova, často označována jako nejkrásnější v Itálii a zároveň jedna z nejsložitějších ve Středomoří. Několikadenní putování nad zálivem Orosei zde kombinuje horské vrcholy s úchvatnými mořskými zátokami.

Na východní straně ostrova se celkem nachází kolem 1 500 horolezeckých tras. Většina se soustředí kolem letoviska Cala Gonone a Baunei a oblíbeným bodem je Punta Carrodi, charakteristická špičatá skála ohraničující zátoku Cala Goloritze. V neobydlených oblastech pohoří Supramonte se nachází řada panoramatických, fascinujících itinerářů, včetně extrémně obtížné stěny v kaňonu Su Gorropu a hor Punta Cosidore a Bruncu Nieddu. Do popředí pozornosti se dere i okolí vesnice Ulassai, kde je na vysokých stěnách vyznačeno přes 25 cest a na sto lezeckých itinerářů najdete v okolí Monteleone Rocca Doria nedaleko Alghera.

Milovníci volného lezení si přijdou na své v kraji Sulcis na jihozápadě ostrova, ať už ve vnitrozemí, v okolí Domusnovas, nebo při pobřežních letoviscích Buggerru a Masua. Na oblíbenosti nabírá i tzv. Canyoning, kdy se skupina dobrodruhů slaňuje soutěskami a brodí přírodními tůněmi. Častými cíly jsou Rio Pitrusconi na severovýchodě ostrova, Sa Spendula na jihozápadě, Bau Mela v Ogliastře a soutěsky poblíž Cala Gonone. Podobnou disciplínou je i Coasteering, který se provozuje na pobřežních skalách a je v podstatě kombinací horolezectví a canyoningu. Hojně se s vyznavači tohoto adrenalinového sportu můžete setkat na jihu, v letoviscích Pula a Chia, na východě u Mariny Cardedu a v Cala Gonone nebo na severovýchodě v chráněné krajinné oblasti Porto Conte.

Samostatnou kategorii jsou ferraty, výškový sport, který kombinuje základy horolezectví s turistikou. Jedna z nejpůsobivějších tras se nachází na ostrově Tavolara, z jehož vrcholu se otevře skutečně jedinečný výhled na celé severovýchodní pobřeží. Několik dalších se nachází nad zátokami zálivu Orosei a opomenout nelze ani neméně fascinující vnitrozemní trasy kolem Olieny, Monteleone Rocca Doria, Sassari a v okrese Igleasias.