Příroda & Relax

Vodopády

Když se řekne Sardinie, většina návštěvníků si vybaví zejména moře a pláže. Pravdou ale je, že ostrov křižuje na devadesát větších či menších říčních toků, které na mnoha místech vytváří kouzelné tůně, tropické oázy i působivé vodopády.

Na západním pobřeží Sardinie končí tok říčky Salighes působivým vodopádem Capo Nieddu, padajícím z výšky čtyřicet metrů přímo do moře. Na stejné straně ostrova, přímou čarou asi 30 km do vnitrozemí, na území Santu Lussurgiu, které je známé fontánami se sedmi prameny, se nachází pohádkový Sos Molinos, kaskádovitý vodopád zasazený do divoké přírody a přístupný krátkou procházkou z hlavní silnice.

V severní části ostrova stojí za zmínku vodopády Triunlintas na území obce Martis, snadno dosažitelný Mularza Noa u Bolotany a vodopády na řece Rio Pitrisconi v blízkosti San Teodora, které jsou dosažitelné asi hodinu a půl dlouhým trekkingem.

Na východním pobřeží, poblíž obce Ulassai, se při vydatných deštích naskytne impozantní podívaná v podobě vodopádů Lequarci, které jsou se svou výškou sedmdesát metrů považovány za ty nejpůsobivější na ostrově, a o několik set metrů dál jsou k vidění vodopády Lecorci, kaskádovitě padající do krajiny. V modré zóně, která leží v kraji Ogliastra a ukrývá řadu přírodních klenotů najdeme i Su Stampu e Su Turrunu, unikátní vodopád padající skrz skalní otvor, a o několik kilometrů dál Sa Stiddiosu, oázu, která Vás po náročnějším sestupu odmění svým tropickým vyzřením. Stále ve stejné oblasti najdeme i další raritu, vodopád San Valentino, který se ukrývá uprostřed malebné vesnice Sadali a v o něco vzdálenějším Laconi můžeme v parku Aymerich obdivovat hned několik pramenů a dominující Cascata Maggiore.

Na jihovýchodě, na území Villaputzu se pořádají výpravy za Sa Buddidorgia nebo také Su Fossu de su para, kde působivý pramen stéká po hladké skále a vytváří pod sebou přírodní bazény. V parku Sette Fratelli, největším na ostrově, se v rámci trasy ke kostelu svatého Petra můžete zastavit u stejnojmenného vodního úkazu a stále ještě na jihu, u obce Gergei, narazíte při toulkách přírodou na vodopád Is Corropus.

Na jihozápadě, konkrétně ve vnitrozemí, obklopuje území obce Villacidro park Gutturu Mannu, velkolepé dílo přírody, které skrývá celou řadu působivých itinerářů, včetně vodopádů Mura Mannu nebo Rio Lanas. O něco blíže k vesnici je potom Sa Spendula, oblíbená atrakce pro milovníky canyoningu.