San Teodoro

San Teodoro je se svými 14 plážemi podél 37 kilometrů dlouhého pobřeží ideálním místem pro dovolenou plnou zábavy a relaxace. San Teodoro, v gallurském nářečí zvané Santu Diàdoru, má přibližně 5 000 stálých obyvatel, tento počet se ale díky turismu během letní sezóny několikanásobně zvyšuje.

První osídlení oblasti sahá již do pravěku a nejživější připomínkou tohoto období je nurágská vesnice Naracheddu. Z římské epochy se pak dochovaly cenné nálezy, které jsou dnes uložené ve zdejším Muzeu Moře. Místo ale plně ožilo v 17. století osídlením svahů a nížiny pod horou Nieddu, kde se začali usazovat pastýři ovcí a rybáři.

V současné době je oblast jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na Sardinii, s dobrým spojením na letiště a do přístavu v Olbii (asi 30 km). Samotné San Teodoro je slunné gallurské městečko, tvořené elegantními vilami a kvetoucími ulicemi s výhledem na tyrkysové moře severovýchodního pobřeží Sardinie, s vyhlášenými písečnými plážemi a kompletním turistickým zázemím. Zároveň je také lagunou s růžovými plameňáky.

Ulice v centru San Teodora ožívají každou noc procházkami turistů i místních obyvatel mezi obchody, restauracemi, trhy, nočními kluby a diskotékami. Milovníci archeologie by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea mořských společenství se sbírkou nálezů z mořského dna místní oblasti.

Z oslav a událostí konaných v San Teodoro nesmíte opomenout oslavy patrona města svatého Teodora, po němž je pojmenován místní kostel přestavěný v polovině 20. století, oslavy svátku svatého Ondřeje, konané ve čtvrti Montipitrosu, nebo ohňostroje na oslavu svátku svatého Antonia; oslava Lu Fuculoni, během které se místní setkávají okolo velkého ohně.

Důležitá je také zdejší gastronomie – v květnu se zde koná slavnost l’Aglióla, kde můžete ochutnat typická jídla. Nejznámější je polévka zuppa gallurese, připravovaná z chleba, sýra a hovězího vývaru. Jako sladkou tečku na závěr ochutnáte sladké medové pečivo cucciuléddi milàti, frisjióli léti, frittelle, nebo niuléddha, s mandlemi a pomerančem. Vše zapijete sklenkou výborného místního vína Vermentino di Gallura.

Pláže v oblasti jsou různorodé. Některé mají písek bílý, jiné růžový, ale všechny mají společný pozvolný vstup do křišťálově čisté vody a mělké moře, což z této lokality činí ideální místo i pro rodiny s dětmi. Z centra města jsou snadno dostupné pláže La Cinta, Dala d’Ambra a Isuledda.
Cala Brandinchi, pláž obklopená lesem rákosí a jalovci, bývá kvůli svému zářivě bělostnému a jemnému písku nazývána malým Tahiti. Asi 13 km směrem na sever se nachází mys Capo Coda Cavallo s výhledem na ostrovy Molara a Tavolara. Za návštěvu stojí také Cala Ghilgolu, která vás uchvátí skálou vymodelovanou větrem a mořem do tvaru želvy a je jednou z nejoblíbenějších přírodních atrakcí především mezi dětmi.
Z méně známých, ale stejně krásných pláží, nutno zmínit Baia Salinedda, Cala d’Ambra, Cala Suaraccia, Li Corri di Li Becchi, Li Marini e Seghefusti.

Pozemské ráje obklopující San Teodoro jsou součástí Chráněné mořské oblasti Tavolara – Punta Coda Cavallo, která byla ustanovena na ochranu biologické rozmanitosti a rovnováhy mořského přírodního dědictví této části pobřeží severovýchodní Sardinie. Celá tato mořská oblast je spravována s ohledem na regulaci a podporu aktivit jako potápění, šnorchlování, kitesurfing či pozorování ptáků a různé druhy pěší turistiky.