Kam se vydat

Cagliari

Záblesky historických čtvrtí s výhledem na moře, ulice s obchody a panoramatické terasy, včetně nenapodobitelné bašty Santa Croce, kde můžete strávit romantické večery po západu slunce. Cagliari je hlavní a nejlidnatější město metropolitní oblasti, ve které žije kolem 430 tisíc obyvatel (více než 150 pouze v hlavním městě), a je také vstupní branou do Sardinie a střediskem výletních středomořských lodí. Ve čtyřech historických obvodech uchovává tisícileté paměti sahající od pravěku až po vládu Savojské dynastie.

Na nejvyšším výběžku se tyčí čtvrť Castello a jeho dominantou jsou starobylé hradby, novodobé terasy, žijící rušným nočním životem, a také malebné ulice lemované honosnými obytnými rezidencemi. Mezi nejvýznamnější stavby patří reprezentativní královský palác (Palazzo Regio), stará radnice (Palazzo di Città), nebo katedrála Panny Marie (Cattedrale di Santa Maria). Velmi fascinující jsou středověké vstupní věže do hradu, takzvaná Sloní věž a Věž Svatého Pankráce. Nové město je spojeno s hradem schodištěm pevnosti Bastione di Saint Remy: Každoročně o Velikonocích můžete na tomto místě prožít atmosféru Pašijového týdne – památku ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Celoročně můžete nakupovat v elegantních buticích, nebo navštěvovat kulturní historické poklady, jakými jsou klášter Svatého Dominika, kostel Svatého Saturnina a bazilika Panny Marie v Bonarii, sardinský chrám křesťanství.

Z úpatí hradu sestoupíte do čtvrti Marina, která vás upoutá nádhernými stavbami a arkádovými podloubími na hlavní třídě Via Roma a v neposlední řadě také radnice Palazzo Civico. Čtvrť oblíbená zejména rybáři a obchodníky je symbolem multietnického města. V jejím okolí najdete kostel Sant’Eulalia se vzácnými pozůstatky z období římského impéria.
Další historická čtvrť Stampace se každoročně na prvního máje zahalí do mnoha barev, u příležitosti oslav svatého Efisia; velkolepé události, kterou očekává celý ostrov. Mezi úzkými uličkami stojí barokní kostel Svaté Anny. Kousek cesty pěšky od historického centra si nenechte ujít amfiteátr, jedno z nejdůležitějších římských svědectví přítomných na Sardinii, nebo botanickou zahradu, zelenou oázu v centru města. Mimo centrum města můžete obdivovat zámek Svatého Michala a Tuvixeddu, největší krypty fénicko-punského pohřebiště nacházejícího se v oblasti Středomoří (ze 7. až 3. století před n.l.). Na konci kulturního turné se můžete kochat tisícero přírodními atrakcemi, například solnou lagunou a parkem Molentargius-Saline, který si můžete projet na horském kole, nebo zde pozorovat růžové plameňáky a moře. Navštivte také mondénní městskou pláž Poetto, zaboříte se do měkkého písku osmi kilometrů dlouhé pláže lemované pěšími a cyklistickými stezkami. Krásná je také v noci, kdy odhalí své tajemné kouzlo. Z Poetta můžete vyrazit na výlet do zátok Calamosca nebo Sella del Diavolo. A nakonec si pochutnejte na místních specialitách – špagety s artyčoky a tradičním sušeným kaviárem bottarga, rybí polévku burrida z máčky skvrnité a vlašských ořechů, nebo fregolu, těstovinové perličky se škeblemi.

Historické opevnění:
Staré opevnění z věží a bašt, původní strážní systém hlavního města Sardinie, zůstal téměř neporušený a nabízí jedinečný panoramatický pohled do krajiny, tolik oceňovaný turisty z celého světa.
Městská opevnění byla vybudována po celém obvodu starobylé čtvrti Castello, s pečlivým umístěním jednotlivých strážních věží. Sloní věž a věž Svatého Pankráce byly vystavěny za účelem ochrany města a jelikož se do dnešní doby dochovaly ve výborném stavu, patří k častým cílům turistů, kteří soutěží o nejlepší panoramatický snímek z vrcholku. Z elegantních vyvýšených teras, můžete pohodlně popíjet aperitiv a naplno vychutnávat dech beroucí pohledy.

Mezi lety 1491 a 1508 byla postavena na kopci Castello bašta, sídlo nejvyšších občanských a náboženských úřadů města.
V roce 1534 byla vybudována zeď mezi Sloní věží (Torre dell’Elefante) a Kostelem svatého Kříže (Chiesa di Santa Croce), bývalou synagogou přeměněnou v roce 1492 na křesťanský kostel. Bašta Svatého Kříže slouží dnes jako elegantní terasa a je centrem rušného nočního života města.

Věž Svatého Pankráce z roku 1305, navržená architektem Giovannim Capula, je postavena ze silného kamene, bílého vápence vytěženého z kopce Bonaria, na kterém stojí nádherná bazilika stejného jména. U paty věže se nachází brána svatého Pankráce, která vám otevře cestu do čtvrti Castello.

Sloní věž byla postavena o dva roky později. Byla takto pojmenována podle sochy slona, umístěného na podstavci směrem k bráně, který se časem stal symbolem města. Je rozdělená na čtyři patra. Ohromí vás majestátností vyvýšené vstupní brány uzavírající vchod do staré čtvrti a je jednou ze vždy otevřených (a velmi rušných) přístupových cest ke krásám města Cagliari.

SOCIAL WALL

social
social
social
social
social
social
social
social

Naši partneři

partner
partner
partner
partner
partner
partner