Bosa

Na západním pobřeží Sardinie, v provincii Oristano, stojí jedna z nejmalebnějších vesnic v Itálii. Dominuje jí středověký hrad s pestrobarevnými domy podél ústí řeky Temo, která ji rozděluje na dvě části.

Půvabná vesnice Bosa spojuje tradici s modernou, čímž probudí vaší zvědavost a zaručeně vás okouzlí. Prvním nesmazatelným obrazem ve vaší paměti bude historická čtvrť Sa Costa, tvořená barevnými domy, které se tyčí po svazích kopce Serravalle, a jemuž dominuje hrad Malaspina z 12. století. Dojdete k němu pěšky a shora můžete obdivovat panorama celého města. Poetická promenáda Lungotemo s mostem Ponte Vecchio, která se rozprostírá u břehů řeky Temo, jediné splavné řeky na Sardinii, bude doprovázet vaše procházky za objevováním starověkých koželužen, které připomínají kořeny kdysi velmi slavného italského centra od poloviny 18. století do počátku 19. století. Výrobky z kůže vysoké kvality si můžete prohlédnout v muzeu Conce.

Uvnitř vesnice se zastavte u kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, městské katedrály s krásnými freskami. Za hradními zdmi stojí kostel Nostra Signora de Sos Regnos Altos, zdobený cyklem obrazů z roku 1370: na konci září se zde konají nejsugestivnější oslavy roku Bosan. Nedaleko centra, ve čtvrti Calmedia, stojí románský kostel San Pietro Extra Muros, který symbolizuje původní centrum Bosy ještě před migrací obyvatel do čtvrti Sa Costa (Bosa nova). Můžete zde také obdivovat Sa Funtana Manna, fontánu a památník z 19. století v červeném trachytu.

Bosa je hlavním centrem historického regionu Planargia a je místem řemeslných potravinářských a vinařských tradic. Přivítá Vás sklenkou jemné Malvasie, jednoho z nejoblíbenějších sardinských sladkých vín, a ukáže vám svou preciznost ve formě korálových šperků, košíků s asfodely, koberců včetně tak zvaného filetu, zrozeného z dávných znalostí sardinských žen a v neposlední řadě, ryb. Další tradice, která symbolizuje Bosu je Karrasegare Osincu, oslavy karnevalu, které jsou jedny z nejcharakterističtějších a nejnavštěvovanějších na Sardinii a kombinují kouzlo tradičních masek s alegorií moderních karnevalů.

U ústí řeky Temo se nachází turistický říční přístav a vedle něj Bosa Marina, velmi oblíbené místo, které je každoročně oceňované Modrým průvodcem Legambiente. Pláže Abba Druche, Portu Managu, Turas a Compoltitu dotvářejí scenérii pobřežní krásy. Pro nadšence trekkingu a pozorování ptáků, je zde k dispozici biomarinový park Capo Marrargiu a přírodní rezervace Badde Aggiosu a Monte Mannu.