Leden

Začátek nového roku se na Sardinii, a v Itálii obecně, nese stále v duchu vánočních svátků, které jsou završené 6. ledna příchodem Befany, hodné čarodějnice, která dětem rozdává sladkosti, pokud byly hodné a uhlí, pokud zlobily.

Jednou z nejstarších tradic je potom zapalování ohňů svatého Antonia v noci z 16. na 17. ledna na řadě míst na ostrově, které zároveň zahajuje období karnevalu. Podle legendy přechytračil svatý Antonio podsvětí a vynesl s sebou jiskru ohně, kterou předal lidem na ostrově sužovaným mrazivými teplotami. Přinesl jim tak světlo a teplo potřebné pro obživu národů. Symbolem slavnosti je právě oheň, spojení mezi posvátným a světským, kolem kterého se scházejí obyvatelé měst a vyměňují si víno a jídlo připravené pro tuto slavnostní příležitost.

Počasí v lednu bývá při pobřeží chladné, často doprovázené silnými větry a občasnými dešti s teplotami kolem 12 stupňů. Převažují ale suché, místy slunečné dny, které v nižších polohách vytváří ideální kombinaci pro pěší výšlapy a cyklistiku. Ve vnitrozemí, ve vyšších nadmořských výškách se denní teploty vyšplhají jen pár stupňů nad nulu, a často se objevuje sníh. Na oblíbenosti nabírá turistika na sněžnicích po nejvyšších horách ostrova La Marmora či Bruncu Spina.