Sport & Adrenalin

Lodní výlety a šnorchlování

Jedním z nejoblíbenějších a nejpůsobivějších způsobů, jak si užít krásu sardinského moře, jsou beze sporu lodní výlety. Nabídka je rozmanitá, od malých gumových člunů (bez potřeby kapitánské zkoušky), přes menší lodě, katamarány, plachetnice až po luxusní jachty.

K nejvíce vyhledávaným lodním výletům patří ty na Souostroví La Maddalena, které se pořádají z přístavů v Palau, Cannigione, Baja Sardinia a Santa Teresa di Gallura. Sedm hlavních ostrovů ukrývá snové zátoky, panenské pláže i historicky významná místa, jako je dům Giuseppe Garibaldiho nebo renomovaná námořní škola na Capreře. Na hlavním ostrově Maddalena se nachází obydlené centrum se službami a hotely, ostrov Budelli pak zase ukrývá jedinečnou Růžovou pláž, která svou barvu získává z úlomků lastur korýšů a v rámci zachování tohoto přírodního unikátu je je na ní zakázán vstup. Souostroví je Národním parkem a bez speciálního povolení je zde zakázaný rybolov, proto je tato oblast i oblíbeným cílem milovníků šnorchlování; zejména jsou to zátoky Cala Coticcio, Bassa Trinita, Punta Tegge a Spalmatore.

Na severu Sardinie jsou oblíbené výlety z Golfo Aranci, odkud se vyjíždí do modrých vod k ostrovům Mortorio, Soffi a za delfíny k Figarolo, severýchodnímu pobřeží potom dominuje ostrov Tavolara, který se pyšní bohatým podmořským životem a podmínkami ideálními pro šnorchlování i hloubkové potápění. Tavolaru lze navštívit plavbou z přístavů v Porto San Paolo, San Teodoro, Puntaldia a La Caletta a výlety se často kombinují s návštěvou ostrova Molara a úchvatným divem přírody, chráněnou mořskou oblastí Capo Coda Cavallo.

Na východě Sardinie se těší velké oblibě záliv Orosei a jeho ikonické zátoky. K vidění jsou pobřežní jeskyně na Cala Luna, bílé oblázky a hejna ryb na Cala Mariolu, krystalicky čisté vody pláží Cala Gabbiani, Cala Sisine a Cala Biriola, známý špičtatý masiv nad pláží Cala Goloritzé nebo smaragdové vody Piscine di Venere. Ze severního pobřeží je záliv Orosei dostupný z přístavu v La Caletta, Marina di Orosei a Cala Gonone, z jižní strany potom z přístavu v Arbataxu a Santa Maria di Navarrese.

Méně turistickou oblastí, kterou můžete prozkoumat vypůjčeným člunem, je okolí Marina di Gairo na jihovýchodě. Kamenité pobřeží a oblázkové pláže zde vytváří ideální podmínky pro šnorchlování. Podobně můžete objevovat i zcela odlišné pláže Costa Rei, od Capo Ferrato po Cala Piru. Jihovýchodní cíp Sardinie obklopuje chráněná mořská oblast Capo Carbonara, jedna z nejvyhledávanějších milovníky šnorchlování. V rámci organizovaných exkurzí lze navštívit ostrov Serpentara a Cavoli, u kterého se nachází potopená socha Madonnny. Lodě různých velikostí vyjíždí z přístavu ve Villasimiu nebo přímo z pláží v Costa Rei a Castiadas. Na jihu, z hlavního města Cagliari, vyplouvají lodě za krásami Andělského zálivu, k dlouhé pláži Poetto, výběžku Sella del Diavolo nebo jeskyni Grotta dei Colombi.

Poklady skrývá i jihozápad Sardinie, kde v rámci exkurzí z přístavu perde Sali uvidíte archeologickou oblast Nora, pobřežní španělské věže, pláže Chia a Tueredda nebo skalnatý ochoz Capo Spartivento. Z přístavu v Teuladě zase můžete nasednout na jednu z lodí se speciálním povolením a vstoupit do vojenské oblasti Capo Teualda, nebo se ponořit do azurových zátok Porto Scudo či Cala Zafferano. Z přístavu ostrova Sant Antioco, který je se Sardinií spojený pevninskou šíjí, jsou organizovány okružní plavby odhalující písečné pláže, vysoké pobřeží i mořské jeskyně. Z přístavů Calasetta nebo Portoscuo na jihozápadě lze trajektem dojet k ostrovu San Pietro, druhému největšímu ostrovu historického kraje Sulcis a šestému největšímu ostrovu v Itálii. Místní skalnaté pobřeží vytváří zajímavé podmínky pro milovníky šnorchlování, potápění a paddleboardu.

Lodní výlety z oblastí na západní straně Sardinie nabízejí fascinující panoramatické výhledy na střediska hornické epopeje, Masua a Buggeru, vysoké pobřeží Canal Grande a Cala Domestica, které jsou domovem chráněných druhů ptactva, jeskyni Grotta Azzurra, ve správném úhlu pohledu kopírující půdorys Sardinie, nebo doly Porto Flavia a Galleria Henry vytesané do skály. Z přístavu v Oristanu, hlavním centru západního pobřeží můžete objevovat ruiny fénického města Tharros, mys Capo San Marco nebo se ponořit do vod u ostrůvku Mal di Ventre, místa zkázy několika přepravních lodí. Z přístavu bareveného městečka Bosa vyplouvají lodě na sever k městu Alghero nebo na jih k Oristanu. Příjemným zpestřením je i plavba po řece Temo, jediné splavné řece na ostrově.

Oblíbeným cílem hloubkových potápěčů i milovníků šnorchlování je severozápadní „Korálová riviéra“, oblast kolem města Alghero. Z místního přístavu se pořádají exkurze do chráněné krajinné oblasti Porto Conte s výhledy na mys Capo Caccia a oblíbených Neptunových jeskyní. Se zvláštním povolením a doprovodem zkušených spelologů lze navštívit i unikátní jeskyni Grotta Verde, jediné místo ve Středomoří, kde se dochoval korálový útes z řádu Větevníků. Skvostem sardinské přírody a dalším Národním parkem na Sardinii jsou ostrovy Asinara, které dříve hostili vězeňskou kolonii, a které jsou domovem endemického druhu bílých oslíků. Dostat se sem lze z přístavu ve Stintinu, z pláží na Viale La Pelosa nebo z Porto Torres. I tuto oblast ocení především milovníci šnorchlování.

Na severu, z přístavu Isola Rossa, ohraničeného červenými skalami, se lze zúčastnit organizovaných exkurzí podél pobřeží, se zastávkami u pláží Punta Cannedi a Li Tinnari, až ke Costa Paradiso. Výchozím bodem pro plavby na Korsiku je Santa Teresa di Gallura, odkud vyjíždí trajekty do Bonifaccia. Kromě exkurzí na Korsiku je možné absolvovat i některou z celodenních vyjížděk za koupáním do Bonifáckého průlivu. Je ale vždy třeba počítat s tím, že průliv mezi Sardinií a Koriskou je nechvalně známý svými nevypočitatelnými námořními podmínkami a nepříznivý vítr může být příčinou zrušení výletu i v letních měsících.