Lázně Sardinie
Prameny s léčivými, protizánětlivými, svalově relaxačními účinky, i voda a bahno k hojení kůže a kostí a detoxikaci – i tento výjimečný dar přírody, pocházející z naší geologické historie, najdete na ostrově Sardinie. Blahodárné vlastnosti pramenů jsou známé již z prehistorických dob a zachovávají si všechny své vlastnosti nedotčené i dodnes. Není náhodou, že na Sardinii termální vody, filtrované starověkými sopečnými horninami a vyhřívané účinkem geotermálních sil, tryskají v blízkosti prehistorických nalezišť, Domus de Janas a Nuraghů. Výhody plynoucí z unikátního složení vod (sůl-brom-jód nebo sirné látky) byly dobře známy již od pravěku, a proto neunikly ani římským kolonizátorům, kteří na místech známých již v nuragickém věku, následně stavěli termální centra, která se dochovala až do současnosti. Dnes si je můžete užívat v moderních zařízeních, ideálních pro relaxaci, wellness a péči o tělo.
Jako první se ve 2. století našeho letopočtu zmínil o lázních Fordongianus v údolí Tirso, v oblasti Oristano, astronom Ptolemaios. Starobylé místo, tehdy známé jako Forum Traiani a vyhlášené léčivými vodami Aquae Ypsitanae, nechal postavit císař Traianus. Sirné prameny, vyvěrající o teplotě 56 °C, jsou jsou dodnes vyhledávané pro své léčivé účinky. Starobylá budova lázní, kterou můžete navštívit i dnes, navíc využívala na tehdejší dobu nejmodernější technologie. Zdejší bahno s výjimečnými účinky pro zdraví a krásu, má při aplikaci na celé tělo ve formě hřejivých nebo studených zábalů nejen povzbuzující účinky, ale pomáhá i předcházet či léčit revma a artrózu, detoxikovat tělo a reaktivovat imunitní systém.
Lečivé termální prameny a vody najdeme i v dalších lokalitách na Sardinii. Ve středním Campidanu, v lokalitě Santa Maria Acquas, jsou známé termální lázně Sardara. Vedle nich stojí nurágský chrám a posvátná studna. Místo bylo v prehistorických dobách hojně navštěvováno a později bylo Římany z nedaleké fénicko-punské kolonie Neapoli pokřtěno Acquae Naepolitanae. Lázně se nacházejí v parku Eucalyptus, na úpatí zámku Monreale. Voda o teplotě asi 60 stupňů zde tryská z pěti pramenů a je využívána pro nejrůznější léčebné i wellness procedury. V průběhu staletí zůstaly blahodárné vlastnosti místní vody a bahna nedotčené.
Od pradávna byla voda samotná velmi důležitým, až posvátným, prvkem. Studny, které vznikaly po celém ostrově, nebyly jen místy uctívání, ale také místy, kde bylo možné pomocí speciálních rituálů regenerovat tělo a znovuobjevovat, nejen duchovní, blaho. Tato místa rozjímání byla postavena tam, kde byla vnímána silná magnetická energie, kameny zde byly obvykle zarovnány podle pohybů slunce a měsíce a označovaly roční období, rovnodennosti a slunovraty. V určitých astronomických fázích byl sestup ze schodů do vody posvátné studny považován za duchovní cestu zasvěcení a očisty. Kameny ve spojení s vodou byly považovány za přírodní zdroje pro léčivé procedury a energetické programy.
Lázeňská a wellness centra po celé Sardinii jsou také ideální destinací pro thalassoterapii. Již Hippokrates, Platón, Aristoteles a Cicero dokládali ve svých dílech pozitivní účinky, zmiňujíc se o koupání v mořské vodě, které je dobré pro zdraví těla i mysli. Z tohoto důvodu byla thalassoterapie ve starověkém světě velmi rozšířenou praxí, jak nám říkají četná archeologická naleziště, soukromé vily a veřejné lázně. Tuto harmonii mezi tělem a myslí si jako návštěvníci Sardinie můžete užívat dodnes, díky mírnému klimatu, zdravému vzduchu a léčivým účinkům termálních pramenů či nekontaminované mořské vody, bohaté na stopové prvky a minerály.