Sport & Adrenalin

Kanoistika a podobné říční aktivity

I když je Sardinie oblíbenou destinací zejména pro své jedinečné pláže a barvy moře, začínají být stále více oceňovány i místní říční toky a jezera, a to zejména milovníky trekkingu, kanoistiky a vodáctví.

Působivé, několikadenní itineráře vyráží z Cala Gonone na východě, kde se během plavby můžete zastavit na snových zátokách Cala Luna, Cala Sisine, Cala Gabbiani, Cala Biriola, Piscine di Venere, Cala Mariolu nebo Cala Goloritzé a zážitek umocní přespání na pláži v některé z pobřežních jeskyní. Krásu panenské přírody historického kraje Ogliastra, také na východě ostrova, můžete obdivovat při plavbách z okolí Mariny Cardedu a jižní pobřeží s nejkrásnějšími plážemi zase poznáte v rámci jednodenních výjezdů z letoviska Villasimius. Méně turistické západní pobřeží nabízí unikátní výhledy na vysoké pobřeží podél Buggerru, kde budete z moře moci obdivovat důl Porto Flavia, vytesaný přímo do skály. Povinnou zastávkou je také jeskyně Grotta Azzurra, která ve správném úhlu kopíruje půdorys ostrova a malý ostrůvek Pan di Zuccherro, ikona této oblasti.

Oblíbenou kajakářskou metou je přírodní oblouk S´Archittu u Santa Caterina di Pittinuri, odkud pokračuje trasa podél pobřeží až do Bosy. I na severu ostrova jsou lokality, které Vám jízda na malé lodi nabídne z kompletně nové perspektivy. Je to monumentální krajina kolem mysu Capo Testa, skvostné zátoky souostroví La Maddalena nebo okolí královského ostrovu Tavolara. Přesuneme- li se do vnitrozemí, pomyslnou první příčku v jízdě na kajaku drží jezero Cedrino, v závěsu s dolním a horním tokem řeky Flumendosy. Půvabné scenérie čekají také u jezer Gusana a Mulargia a působivá je i trasa po jediné sjízdné sardinské řece Temo z Monteleone Rocca Doria až do barevné Bosy. U severních břehů vás cestou do historie provede řeka Coghinas, na severovýchodě nelze opomenout ani přírodní oázu Bidderosa a řeku Posada.

Oblíbenou disciplínou na ostrově je i říční trekking. Zejména ve vnitrozemí ostrova vyzkouzlila příroda několik unikátních míst, které vám budou připadat jako z jiného světa. Přírodní bazény v kraji Ogliastra, tropické oázy v modré zóně (zóna „dlouhověkosti“, kde se lidé dožívají vysokého věku), vodopády vyvěrající přímo ze skály, měsíční krajiny a nebo hluboké tůně panenských pramenů jsou jen malým příkladem míst, které vám pomohou naplno docenit rozmanitost Sardinie.