Nuraghi – věže světel
Odvěký symbol ostrova, dědictví vyjadřující hrdost a slávu původních obyvatel v kamenných věžích, vesnicích i komplexech. Řeč je o nuraghi (jedn. číslo nuraghe), stavbách pocházejících z 2. tisíciletí před našim letopočtem, kterých ostrov ukrývá nejméně 7000. Oblé, s maximální precizností na sebe naskládané kameny bez jakéhokoli pojiva tvoří samostatné věže, osady s kruhovými chatrčemi, nebo několikapodlažní bašty. Původní funkce nuraghů není zcela objasněná, odhaduje se, že sloužili k obraně, jako obydlí vůdců, ke společenským setkání, skladování, uctívání, nebo pozorování nočního nebe. Majestátnost nuraghů Vás ohromí dodnes, a to zejména u složitých komplexů.
Su Nuraxi – Barumini – Hrdý a nejslavnější reprezentant kamenných pevností na ostrově je jako jediný zapsaný na seznamu hmotného dědictví UNESCO a znovu spatřil světlo světa teprve nedávno. V polovině 20. století se politik a archeolog Giovanni Lilliu, narozený v Barumini, zasloužil o vykopání tohoto, do té doby půdou zavaleného, komplexu, sestávajícího ze čtyřlaločné bašty s hlavní třípatrovou věží a vesnice kruhových chatrčí, které se rozkládají pod ním. Komplex byl obýván od 16. století před naším letopočtem do druhé poloviny 1. tisíciletí našeho letopočtu, nejprve nurágskými kmeny a později i Punskou a Římskou civilizací. Vykopávky vynesly na světlo vzácné předměty z různých období, které je možné pozorovat v muzeu ve vesnici Barumini nebo archeologickém muzeu v Cagliari. Dnes je tato památka přístupná veřejnosti v rámci průvodcovaných prohlídek.
Santu Antine – Torralba – Nurágský komplex Santu Antine poblíže města Torralba v kraji Sassari je jedinečný pro svou architekturu, výšku i konzervaci. Ačkoli se v jeho okolí koncentruje velké množství nuraghů a celému tomuto území se tak přezdívá “údolí nuragů”, žádný se nuraghu Santu Antine svou propracovanou strukturou nevyrovná. Centrální věž, která původně dosahovala až 24 metrů, má nyní přes 17 a tyčí se nad třílaločnou hradbou, která kolem ní byla přistavena. Překvapující počet chodeb, podlaží, nádvoří a studní se prolíná v přesné harmonii a čedičové bloky kamenů jsou precizně umístěny tak, aby bez jakéhokoli pojiva odolávaly času a vyzařovaly majestátnost jako v době své největší slávy.
Nuraghe Losa – Abbasanta – Při hlavní silnici 131, u sjezdu na obec Abbasanta, se nachází monumentální nuraghský komplex, který na první pohled upoutá svými pravidelnými vysokými stěnami. Nuraghe má trojúhelníkový půdorys s hlavní věží uprostřed, v obvodových stěnách se nachází výklenky a vnitřní chodby propojují jednotlivé místnosti. Pochází z doby bronzové a v nadcházejících stoletích měnil své funkce, kdy byl i pohřebištěm během Římské éry. Vedle hlavní bašty můžete pozorovat kruhové chatrče a část původního zdiva.
Nuraghe Arrubbiu – Orroli – Ve středojižní Sardinii, nedaleko řeky Flumendosa, jednoho z hlavních ostrovních toků, leží naprostý unikát mezi nuraghskými komplexy. Nuraghe Arrubbiu má jako jediný hlavní baštu sestavenou z 5 věží. Díky lišejníku měděné barvy, který ho pokrývá se mu někdy přezdívá “červený obr.” Mohutná bašta je obehnaná obrannou zdí se 7 dalšími věžemi. Uvnitř pevnosti se nachází náměstí, cisterny, ohniště, výklenky, schodiště a chodby a kolem ní lze pozorovat pozůstatky kamenných chatrčí. Celkem zabírá komplex plochu o velikosti 5 000 m2.
Nuraghe Palmavera – Alghero – Asi 10 km od města Alghera, na severozápadní straně Sardinie, se tyčí nurágský komplex opředený řadou tajemství. Je to jedna z mála staveb tohoto typu, která se nachází v těsné blízkosti pobřeží. Kromě dvou hlavních věží obehnaných valem, lze pozorovat i na 50 kruhových chatrčí, odhaduje se však, že původně byl jejich počet dvoj až trojnásobný. Během vykopávek zde byl nalezen unikátní model nuraghe, který je možné pozorovat v archeologickém muzeu v Sassari.
La Prisgiona – Arzachena – Nejdůležitější nurágská stavba na severovýchodě ostrova, poblíž obce Arzachena, se nachází jen několik kilometrů od nejvyhlášenějších pláží Smaragdového pobřeží. Mezi vinicemi bílého vína Vermentino se nad řadou kruhových chatrčí tyčí hlavní věž (pevnost) spojená zakřivenou baštou s dvěma bočními věžemi. Jen několik stovek metrů od komplexu se nachází hrobka Obrů Coddu Vecchiu pocházející z pozdní doby bronzové.