Tortolì

Tortoli je vstupní branou do Ogliastry a hlavním centrem středovýchodního pobřeží Sardinie, známé krásou svých pláží, rozmanitostí životního prostředí, tradicemi, zemědělsko-potravinářskými a rybími produkty.

Kolem města, které obývá jedenáct tisíc obyvatel a v létě oživují desítky tisíc návštěvníků, najdete tropické pláže, lesy a středomořské křoviny, úrodné pláně a rybníky, mírné obdělávané kopce a raritní pruh červeného porfyru, který se táhne rovnoběžně s pobřežím. Jeho nejpozoruhodnějším příkladem jsou červené skály; přírodní památka vesničky Arbatax se vynořuje ze smaragdově zelených vod a nabízí sugestivní chromatický kontrast. Je také dějištěm hudebního festivalu Rocce Rosse Blues.
Vedle je přístav, cílový bod turistů a místo, kde se mohou nalodit, aby objevili nádherné zátoky Ogliastry. Moře Tortolì je okouzlující, pobřeží ostrova oceněné největším počtem „modrých vlajek“.
Za Rocce Rosse se vyjímá Cala Moresca, „městská“ perla se žulovými skalami a zlatým pískem. O něco jižněji modré odstíny Porto Frailis a dlouhé Lido di Orrì: šestnáct kilometrů skrytých zátok a malých pláží, včetně nádherné Cala Ginepro s jemným pískem, hladkými oblázky a jalovcovým hájem, a San Gemiliano. Červené skály se vynořují také v ráji Cea, se čtyřmi kilometry měkkého bílého písku. Přírodní podívanou dotvářejí příjemné zelené plochy: městský park La Sughereta a park Batteria na vrcholu kopce s výhledem na celý záliv.

Nuragické období zanechalo v oblasti více než 200 památek, příkladem je lokalita s’Ortali ‚e su Monti; jejích sedm hektarů zahrnuje komplexní nuraghe, hrobku obrů, dva menhiry, chýše, dům de Janas, zeď a zbytky dalšího nuraghe. S příchodem Féničanů (7. století př. n. l.) a Puniků v oblasti vznikla Sulci Tirrenica, strategický přístav pro starověké mořeplavce. Punské stopy se nacházejí v rybníku Tortolì, zatímco pozůstatky římské vlády jsou vraky lodí v hlubinách zálivu. Španělským dědictvím jsou kontrolní věže, včetně věže San Miguel. Mezi městské památky patří muzeum moderního umění na Logu de s’Iscultura a bývalá katedrála Sant’Andrea, postavená na konci 18. století v klasicistním stylu na starším kostele, ze kterého zůstaly dvě kaple; v jedné bylo nalezeno simulakrum svaté Alžběty Uherské. Uvnitř je přepychový oltář z polychromovaného mramoru. Nejoblíbenější slavností ve městě je Stella Maris na konci července v kostelíku Arbatax a s průvodem u moře.

V restauracích ochutnáte culurgiones, specificky uzavřené ravioli, polévky, pečené sele a jehněčí a vařené skopové. To vše doprovázeno sklenkou cannonau, která je pro pravý zážitek z Ogliastry nutností.