Pula

Turistická perla jihozápadní Sardinie vás provede dějinami a kulturou ostrova, nabídne křišťálově čisté moře, nezaměnitelnou přírodu a požitek z dobrého jídla.

Pokud vyhledáváte moře celoročně, v létě kvůli potápění a opalování a na podzim a v zimě pro poetiku genia loci, je Pula vaší ideální destinací. Obec s více než sedmi tisíci obyvateli vzdálená jen 35 km od hlavního města Cagliari je pokladnicí přírodních, archeologických a kulturních krás, která nemá na ostrově konkurenci. První hotel v Pule byl otevřen v roce 1956. Od té doby se město postupně stalo význačným svou organizací a pohostinností obyvatel. Dnes se turisté mohou spolehnout na nabídku prvotřídních hotelových zařízení a mezinárodně uznávanou prestiž. Hotely jsou schopny nabídnout rekreační služby všeho druhu. Ale i ti, kteří se rozhodli pro jiný typ ubytování, zde najdou širokou škálu příležitostí.

Noční život během léta, kulturní události a bankety na náměstích, jdou ruku v ruce s výlety a sportovními činnostmi. Můžete si jít zaběhat podél zalesněných cest, které vás dovedou do archeologického parku Nora, kde se dozvíte o původu města.

V Pule se nachází zřícenina starobylého města, dochované svědectví o působení Féničanů na Sardinii (z 8. století před naším letopočtem), později prosperující punské centrum podmaněné Římany v 1. století našeho letopočtu. Největší slávu prožívá toto místo v následujících dvou stoletích. Je nejvýznamnější křižovatkou všech cest na Sardinii. Projdete se po stopách historie staré tři tisíce let; budete obdivovat fénické a punské posvátné místo (tophet), pozůstatky punských a římských chrámů a fóra, panské domy, lázně zdobené mozaikami a amfiteátr, který měl v době římské tisíc míst k sezení a dnes hostí Festival noci básníků (La Notte dei Poeti).
Archeologické nálezy vykopávek můžete obdivovat v muzeu Giovanni Patroni v Pule a v archeologickém muzeu v Cagliari.

Po archeologické exkurzi můžete brouzdat po pláži Nora; zlatavý písek omývaný krystalickým mořem a ohraničený skalním výběžkem věže Coltellazzo. Zátoka odkrývá dávnou historii a tradice. Stojí zde kostelík svatého Efízia (Chiesetta di Sant’Efisio), zasvěcený křesťanskému mučedníkovi, na jehož vzpomínku se koná každoročně 3. května v den svátku svatého Efízia svatá pouť, hojně navštěvovaná věřícími z Puly.

Dříve než zasednete k talíři se špagetami z útesu (spaghetti allo scoglio), fíkům a šunce, nenechte si ujít pohled na lagunu Nora při západu slunce, místo za zátokou, které je stanovištěm vzácného ptactva.

Východně od Nory leží pláž de Su Guventeddu, kterou ocení především milovníci kitesurfingu a windsurfingu i v zimních měsících. Západně najdete dlouhé pobřeží Santa Margherita di Pula tvořené řadou bílých a jemných písečných zátok a záblesků růžové žuly – Cala Marina, Cala Bernardini, Cala d’Ostia, Cala Verde a pláže turistických letovisek u průzračně čistého moře.

Království odpočinku s rozlehlým borovým lesem se rozprostírá až ke skvostnému místu Chia, poblíž městečka Domus de Maria. Turistický přístav Cala Verde se nachází ve městě Pula, cca 30 km od Cagliari. Jde o příjemný a funkční přístav, v němž kotvit znamená prožít moře ve všech jeho formách. Rybaření, koupání, vodní sporty a potápění jsou jen některé z možností, které se jachtařům nabízí. Jméno Cala Verde, jehož význam je zelená zátoka, má původ ve smaragdové barvě zdejších vod.

Přírodou budete obklopeni také v lesní lokalitě Is Cannoneris a Pixinamanna, které jsou rájem pro pěší turistiku mezi cesmínovitými duby, stálezelenými stromy oblasti Středomoří, a jehličnany. Vydejte se po značených turistických stezkách i divokými houštinami s hustou vegetací a vzácnými rostlinami, prozkoumejte skalní útvary tvarované časem, vodní toky a důkazy o existenci dávných civilizací. Lesní komplex je oázou volně žijících živočichů s jeleny a daňky.