Palau

Palau je vyhlášené letovisko na severním pobřeží Sardinie, v oblasti Gallura, v blízkosti známého Smaragdového pobřeží (Costa Smeralda) a naproti souostroví La Maddalena. Již antický matematik a geograf Ptolemaios znal Palau a ve svých mapách jej označoval jako důležitý orientační bod mořeplavců.

Život v městečku Palau, založeném na konci 19. století, s asi čtyřmi tisíci obyvateli přes zimu a desítkami tisíc turistů v letní sezóně, se točí kolem cestovního ruchu a přístavu. Hlavním svátkem jsou oslavy na počest svaté Marie delle Grazie konané na počátku září a za návštěvu určitě stojí únorové karnevalové oslavy, které jsou oblíbeným cílem turistů i v zimním období. Pro milovníky nočního života v okolí nechybí množství barů, restaurací a nočních klubů.

Azurově modré moře a dramaticky tvarované skalnaté výběžky dávají této oblasti jedinečný ráz. Z jednoho konce Palau na druhý se střídají úseky žulových skal s písečnými zátokami, západním směrem pak leží ukrytý turistický přístav Porto Rafael s exkluzivní atmosférou luxusních vil, obklopený vůní myrty a levandule. Následuje krása pláží Punta Sardegna a exotické Cala Trana, chráněné dunami a masivními žulovými skalami, jejíž písek zde má načervenalý nádech.

Směrem na Santa Teresa Gallura se rozprostírá přírodní ráj Isuledda nebo ostrov Isola dei Gabbiani, který je ve skutečnosti poloostrovem, propojeným s pevninou písečným náspem a obklopen tyrkysovým mořem. Uvítají Vás zde dvě krásné pláže – na jedné straně l’Arenaria a na druhé Porto Pollo. Vystaveny větru poskytují příznivé podmínky pro vodní sporty jako windsurfing či kitesurfing. Každoročně se zde pořádají světové závody v různých vodních sportech.
Isuledda je také velmi vhodnou lokalitou pro kempování. Nabízí se odsud nádherný výhled na ostrůvek Cavalli a vzdálenější ostrůvky Spargi a Budelli.

Z Palau můžete navštívit řadu nádherných míst na pobřeží, ve vzdálenosti asi 3 km leží například mys Capo d’Orso, jehož žulové skály vítr vyřezal do tvaru medvěda. Krajina v okolí Capo d’Orso je působivá díky svým reliéfům, krásné přírodě, ale i hrobkám či neolitickým pozůstatkům. Z dalších lokalit nezapomeňte navštívit nurág Luchìa nebo takzvané hrobky obrů (Tombe dei Giganti) Li Mizzani a di Sajacciu, nedaleko kostela svatého Jiří. Směrem na lokalitu Don Diego lze navštívit vojenskou pevnost Talmone. Další pevnost vévodí panoramatu hory Altura, která je panoramatickým bodem celé přímořské oblasti.