Olbia

Olbia je vstupní branou do severovýchodní Sardinie. Starobylé a vzkvétající město je oblíbenou prázdninovou lokací s výhledem do zálivu a mnoha atrakcemi.

Řekové nazývali toto místo Olbía – šťastný. Dnes je vstupní branou ostrova a zároveň ekonomickým motorem regionu Gallura. Z mnoha koutů města na vás dýchne minulost, o které vyprávějí četné nálezy z různých období. Mezi ně patří například vzácný nález téměř 900 kusů zlatých mincí z ostrůvku Peddone, uložený v Archeologickém muzeu, nebo punsko-římská nekropole (následně křesťanská) s 450 hrobkami, pocházející z konce jedenáctého a počátku 12. století, nyní součást muzea situovaného nedaleko oltáře baziliky San Simplicio. Bazilika je nejvýznamnější náboženskou křesťanskou stavbou na Sardinii. Patron města, svatý Simplicius, je oslavován na konci května oslavou Festa di san Simplicio, s kostýmovaným procesím.

První svědectví lidského osídlení se datují již do období 4000 až 3500 let př. n. l., ze kterého pocházejí zdejší dolmeny, menhiry a megalitické stavby. První stabilní osada kolem Olbie vznikla za doby Féničanů (v 5. až 4. století před naším letopočtem). Kartáginci obehnali osadu zdmi a věžemi: jejich část je k vidění na ulici Via Torino. Pod římskou nadvládou se město stalo hlavním centrem východního pobřeží. Římská Olbia měla dlážděné ulice, lázně, fórum, z něhož část se zachovala v blízkosti radnice, a akvadukt vedoucí v lokalitě Tilibbas (z 1. až 2. století našeho letopočtu). Z tohoto období pocházejí také ruiny vily s’Imbalconadu (z 1. století). Roku 1999 byly ve starém přístavu objeveny vraky dvaceti čtyř lodí, pravděpodobně potopených při obléhání města Vandaly.

Olbia má krásný výhled na záliv, který chrání přírodní mořský park Tavolara a je vstupní branou do exkluzivního Smaragdového pobřeží (Costa Smeralda). Rozlehlé pobřeží nabízí nesčetné zátoky s tyrkysovým mořem, ze kterých si můžete vybírat: čtyři nádherné zátoky v Porto Istana, které vbíhají do chráněné přírodní zóny, lido di Pittulongu, a zejména La Playa, pláž oblíbená mezi místními. Na ni navazuje pláž Dello Squalo (žraločí), il Pellicano (pelikánů) a nejseverněji pak leží pláže Mare e Rocce a Bados (přiléhá ke Golfo Aranci).
Na severu od Olbie se rozprostírá další dlouhý úsek pláží: jemný písek (místy menší oblázky) a průzračné moře v Porto Rotondo, Marina di Cugnana a Portisco, a nutné je zmínit zejména pláž Rena Bianca.
Na jihu, směrem na San Teodoro, pak leží žlutě okrové pláže Lido del Sole, Le Saline, Bunthe, Li Cuncheddi a Punta Corallina.

Moře se odráží také v místní gastronomii. Nezapomeňte ochutnat mořské plody, zejména mušle, doprovázené sklenkou vynikajícího vína Vermentino di Gallura.