Nuoro

Nuoro je nejlidnatější město oblasti Barbagie, má svou tradici a bohatou kulturu, sídlí zde muzea a umělecká centra ponořená do fascinujících a dokonale zachovaných historických čtvrtí. Městu Nuoro se přezdívá Athény Sardinie. Umělci a spisovatelé, kteří se zde narodili, jako například Salvatore a Sebastiano Satta, Francesco Ciusa a Grazia Deledda, se proslavili v celé Evropě.

Procházka historickým centrem města je příjemným a odpočinkovým zážitkem, během kterého se můžete přenést v čase procházkou úzkými starobylými dlážděnými uličkami, nebo obdivovat starobylé kamenné domy, nádvoří, portikusy a malá náměstí. Z historických čtvrtí bychom měli zmínit Séunu, kdysi to byl domov rolníků a řemeslníků, a Santu Pedru, který hostil pastýře a majitele půdy. Své muzeum zde má i již zmiňovaná Grazia Deledda, která se v Nuoru narodila a v roce 1926 získala Nobelovu cenu za literaturu. Dům je poctou památce této umělkyni, která otevřela hranice Sardinie světu. Její ostatky jsou pochovány v malém kostele Solitudine na úpatí Ortobene, městské hory, kterou ona sama definovala naší duší přírodního parku, který rozhodně stojí za návštěvu.

Corso Garibaldi, kdysi Via Majore byla vždy společenským centrem města, s obchody a nadčasovými kavárnami. Dopřejte si kávu u jednoho z venkovních stolů, poté se projděte po úzkých uličkách a pochutnejte si na jídle v některé z mnoha charakteristických restaurací nebo trattorií. Pár kroků odtud najdete starobylý kostel delle Grazie a majestátní katedrálu Santa Maria della Neve. Vedle ní je panoramatický stánek belvedere, odkud se dostanete do Tribu, kulturního centra, a do muzea Ciusa, domova fascinujících soch Francesca Ciusy, který vyhrál první místo Benátské Biennale (v roce 1907). Kousek odtud je také Umělecké muzeum v Nuoro (Man), které pořádá dočasné mezinárodní a trvalé lokální výstavy děl sardinských umělců 20. století. Nechybí zde ani Muzeum sardinského života a lidových tradic, které vám poskytne ochutnávku hmotné a nehmotné kultury prostřednictvím ukázek oděvů, šperků, masek, textilií, nástrojů a odkazů na tradiční zpěv, náboženství a slavnosti. Chcete-li tradiční kostýmy vidět naživo, nenechte si ujít festival Sagra del Redentore, který se koná poslední neděli v srpnu s přehlídkou lidových spolků z celé Sardinie. Během této oslavy se věřící vydávají na pouť z města na horu Ortobene, kde stojí socha Krista Spasitele (Cristo Redentore) v nadmořské výšce okolo tisíc metrů. Park Sedda Ortai v okolí hory se rozkládá na ploše asi 1600 hektarů a můžete zde narazit na zbytky osad, nebo na pohřebiště Domus de Janas, jejichž stáří sahá až do pravěku. Na vrcholu budete odměněni nekonečným množstvím nádherných scenérií. Žulová skaliska neobvyklých tvarů se tyčí nad údolím a jsou domovem různých savců a vzácných dravých ptáků.