Costa Smeralda

Costa Smeralda je známá po celém světě svým smaragdovým mořem, malými náměstíčky plnými společenského života, luxusními hotely a rezidencemi, jiskřivým nočním životem, vybranými butiky a vysoce kvalitními službami. Jedná se o nejexkluzivnější lokalitu na severovýchodě Sardinie, jako stvořenou pro relaxaci a dovolenou.
Hned při příjezdu vás přivítají dva žulové kameny ohraničující celou oblast a nesoucí její jméno; jeden na jihu, na silnici, která vede z Olbie do jejích nejznámějších míst, a druhý na severu, na silnici, která vede do zářivě modré Baja Sardinie.

Costa Smeralda se svým konsorciem, které založil izmaelský princ Karim Aga Khan v roce 1962, vás zve k dobrému jídlu, nakupování a klidnému a bezstarostnému životu v srdci Porto Cerva, mezi Golfo Pevero, Pantogia a Capriccioli.
Její architektura je charakteristická, tvořená malými nízkými, bílými budovami, s klikatými obrysy, dokonale zasazenými do středomořské vegetace. Příkladem je kostel Stella Maris, který navrhl Michele Busiri Vici.

Sláva Costa Smeraldy je spojena s některými místy neocenitelné přírodní hodnoty, jako je Cala di Volpe, exkluzivní přírodní přístav, kde se natáčely některé scény filmu ‚Agent 007 – Špión, který mě miloval‘.
Mezi další známé lokality patří Grande Pevero, Liscia di Vacca, obklopená středomořskými křovinami a charakteristická tyrkysovou vodou, Liscia Ruja s malými zátokami obklopenými jalovcem, Romazzino s průhledným mořem a bílými plážemi a Pitrizza. Nádherné zátoky, které vždy uvidíte osvětlené bílými plachetnicemi, odhalí vašim očím pláže a ostrovy, jako je Isola dei Cappuccini, Isola delle Bisce, jižně od Caprery, Li Nibani, ostrov Mortorio, ostrůvky Camere a ostrov Soffi. Na pobřeží stojí Bottlenose Dolphin Research Institute, mezinárodní výzkumné centrum pro studium a ochranu delfínů.

V okolí se nachází různé zajímavé archeologické oblasti, jako je nekropole Li Muri (v oblasti Arzachena), pocházející z druhé poloviny 4. tisíciletí před naším letopočtem, nuragické komplexy Malchittu a Albucciu, které zahrnují nuraghe, hrobku obrů a vesnici chatrčí a hrobku obrů Coddu Vecchiu (3.-2. tisíciletí před naším letopočtem).