Budoni

Budoni, turistické městečko, vzdálené od letiště v Olbii 36 km, je součástí lokality vyhledávané turisty všech věkových skupin, především kvůli bílým plážím, křišťálově čisté vodě a nádherné přírodě. Centrum městečka nabízí veškerý komfort, od restaurací, barů, cukráren a obchodů, až po služby lékařů, lékáren, kadeřnictví, kosmetiky, masáží a pod. Počet obyvatel se podle oficiálních zdrojů pohybuje kolem 5100 a jsou známí především svou pohostinností.

Městečko Budoni bylo založeno již v prenuragickem období, kdy bylo území osídleno zejména díky řece Salamanghe. Z nuragického a římského období se zachovalo jen málo pozůstatků, z nichž nejvýznamnější je Domus de Janas di L’Agliola. Kvůli vpádům barbarů bylo ale původní obyvatelstvo nuceno odejít do hor a oblast byla opět osídlena až ve středověku pastýři a rolníky. Dlouhou dobu patřilo Budoni pod Giudicato di Gallura (judikát Gallura), později přešlo pod nadvládu Pisanů, Aragonců a Španělů.
Patronem městečka je San Giovanni Battista, který je oslavován 29. srpna přímo na hlavním náměstí, kde se koná trh, a poznáte zde místní tradice, folklór a kulinářské speciality.

Pobřeží Budoni tvoří dlouhá pláž z jemného bílého písku, která je obklopena borovicovým lesíkem. Romantickou procházkou, při východu nebo západu slunce, se dostanete až do místního přístavu Ottiolu. Okolní borovicové lesíky jsou útočištěm zejména pro veverku sardinskou, kočku sardinskou, ale i množství různých druhů ptactva. V blízkosti se nacházejí i přírodní jezírka se sladko-slanou vodou, které jsou domovem růžových plameňáků, volavek a kormoránů. I proto je tato oblast lákadlem pro nadšence birdwatchingu a milovníky přírody. V minulosti se místní věnovali chovu dobytka a pěstování různých plodin, zejména citrusů, oliv, aromatických rostlin a květin. Dnes převládá turistický ruch.

Nejznámější pláže v oblasti jsou: Cucutti (s bílým pískem, obklopená dunami a borovým lesíkem), Sant’Anna (vhodná pro šnorchlování a pikniky), Spiaggia di Budoni (hlavní, v blízkosti centra), Spiaggia di Porto Ainu (nabízí windsurfing a nádherné odstíny moře).

Jen 8 km severně od Budoni se nachází San Teodoro, městečko proslulé každovečerními trhy a nočním životem. Nachází se zde i Museo del Mare – mořské muzem rozdělené do 3 expozic – podmořská archeologie, sbírka muší různých moří a knihovna. Blízko je to i ke chráněné mořské oblasti Tavolara. Oblast se třemi různými stupni ochrany se skládá ze 3 ostrůvků (Tavolara, Molara a Molarotto) a nabízí úžasné přírodní scenérie, podmořské jeskyně, srázy, korály hýřící rozmanitými barvami a množství živočišných druhů.

V okolí Budoni můžete využít i služeb jízdáren Agrustos a při vyjížďce navštívit laguny s růžovými plameňáky, pohupovat se v sedle při cestě po pobřeží, nebo si zaplatit soukromé hodiny jízdy na koni.
Gastornomický zážitek Vám nabídne Agriturismo Su Nuraghe, kde se podávájí výhradně domácí produkty, jako sýry, šunky, olivy, pečené sele nebo jehně, domácí vína a místní likér mirto.