Barbagia

Barbagia je srdcem Sardinie. Obrovské územ zabírá svahy horského masivu Gennargentu ve středu ostrova a menších kopců kolem něj.

Název Barbaria souvisí s tím, že se sem uchýlili Sardinci, kteří odolávali výbojům Kartaginců a Římanů. Ve skutečnosti existuje několik Barbagií: oblast se skládá z různých historických oblastí: Barbagia v Belvì, Bitti (nejsevernější), Nuoru, Ollolai a Seulu (nejjižnější), plus území Mandrolisai, západně od Gennargentu. Podmaní si vás kouzlo historických center vesnic se žulovými domy, úzkými uličkami, cortes a vinnými pergolami, jako v Gavoi, domově slavného sýra Fiore sardo.
V Orgosolo k vám ulice promlouvají nástěnnými malbami namalovanými na stěnách, které vyprávějí příběh života, kultury a politických nároků. Z městečka se vydáte do lesa Montes a užijete si nádherný výhled z vrcholu hory Novu santu Juvanne.

Barbagia je známá díky vínu cannonau: Mamoiada, Oliena a Dorgali jsou mezinárodně uznávaná výrobní centra. Pokud máte rádi outdoorové aktivity, navštivte Supramonte, kde bílé skály, zelená vegetace a modrá obloha nabízejí sugestivní chromatické kontrasty. V Olieně najdete pramen su Gologone, údolí Lanaittu, kde byly nalezeny nejstarší lidské pozůstatky na ostrově, a vesnici Tiscali, kam se podle legendy uchýlili poslední Sardinci, aby unikli dobyvatelům. Dostanete se do působivého Nuraghe Mereu z bílého vápence a do impresivního kaňonu Gorropu se stěnami vysokými až 450 metrů, do říše orla skalního.

Chcete-li získat přehled o kultuře Barbagie, navštivte muzeum sardinského života a lidových tradic v Nuoru. A abyste plně ukojili svou zvědavost, nenechte si ujít karnevalové kostýmy, jejichž původ se ztrácí v pohanských obřadech plodnosti. Prostřednictvím ovčích kůží, kravských zvonců a masek znázorňujících zdeformované nebo zvířecí tváře je symbolizován protiklad dobra a zla, smrti a života, vítěze a poraženého. Nejznámějšími kostýmy jsou Mamuthones z Mamoiady, Thurpos z Orotelli a Merdules z Ottany. Všechny lze obdivovat v muzeu středomořských masek v Mamoiadě.

Další tradicí Barbagie je Canto a Tenore, které je na seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO. Původ se ztrácí v čase: pastýři se scházeli a zpívali, když byli v zimě mimo domov. Pokud je neuslyšíte naživo, nebojte se, v Bitti je multimediální muzeum Canto a Tenores.