Umění & Archeologie

Murales v Orgosolu

Jen málo městům na Sardinii se dostalo takové mezinárodní slávy, jako právě Orgosolu. Město banditů, město murales, město s úchvatnou divokou přírodou, které na první pohled nepůsobí příliš přívětivě, ale které vám zůstane v myšlenkách navždy. Rozkládá se na svazích pohoří Supramonte na středovýchodě ostrova, v nadmořské výšce asi 620 metrů a žije zde kolem 4 000 obyvatel.

Orgosolo je známé banditismem, který se zde běžně praktikoval ještě v druhé polovině 20. století a mezi místními se stále tradují historky o tom, jak si znepřátelené klany unášely rodinné příslušníky do hor a požadovaly výkupné. Všimnout si můžete třeba prostřílených cedulí u vjezdu do města.

Svou největší slávu ale získalo Orgosolo díky grafitti, italsky murales, které zdobí místní domy, ulice a kameny. První murale byl nakreslen v roce 1969 anarchistickou skupinou Dioniso, která se snažila upozornit na sociální a demografické problémy Sardinie. I pozdější malby mají zejména politický podtext, k vidění jsou murales s válečnou tématikou, popisující život pastevců nebo postavení žen ve společnosti a v pracovním životě. Další oslavují tradiční kroje, nástroje a řemesla nebo slavné osobnosti jako Giuseppe Garibaldiho, Fabrizia de André, Antonia Gramsiho a Picassa. Celkem je zde víc než 200 murales, některé původní byly poničeny přírodními vlivy a jiné zastavěny, velká část z nich si však uchovává svou originální podobu díky častému restaurování. I dnes přibývají stále nové malby a ačkoli se většina nachází na zdech domů v centru města, několik jich je možné pozorovat i na skalách a kameních u cest, které vedou z vesnice.

V neposlední řadě je Orgosolo známé také tenorovým zpěvem, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam nehmotného dědictví UNESCO.