Golfo Aranci

Golfo Aranci je věhlasné a krásné letovisko, ležící pouhých 20 km od Olbie na severovýchodním cípu Sardinie, které se pyšní vzácnou biodiverzitou a přírodními poklady. Má se za to, že název Golfo Aranci byl odvozen z nesprávného výkladu historického pojmenování kartografů z poloviny 20. století, „“Gulfu di li Ranci““, nebo-li záliv krabů. Druhou, často zmiňovanou možností je pojmenování podle jedné z nespočetných pobřežních perel této lokality – pláže Sos Aranzos.

Oblast byla osídlena již v nurágském období, což dokazuje posvátná studna v Milis (ze 7. až 6. století před naším letopočtem) a následně se stala římským přístavem. Od počátku 20. století sloužila tato jako překladiště zboží a od 60. let pak jako druhá vstupní brána z moře do regionu Gallura.

Celá oblast kolem Golfo Aranci je hojně vyhledávaná pro trekking ve vnitrozemí, které je oázou a domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou mufloni či vzácné ptactvo, s panoramatem ostrůvku Figarolo. Ostrohu zdobí opevnění z války a maják il Semaforo della Marina militare – semafor námořnictva, proslulý pro experimenty Guglielma Marconiho (z roku 1932). Na počest tohoto geniálního vynálezce byl ve městě vystavěn žulový sloup la Colonna di Luce.

Obydlené centrum, původně rybářská vesnice, město od roku 1979, se rozprostírá na pásu země obklopené mořem, s výhledem na záliv Golfo di Olbia, který uzavírá mys Capo Figari, ideální pro potápění, zejména v lokalitách Rocca del Mamuthone a Capo Filasca. Vesnice nyní čítá cca 2 500 stálých obyvatel a těší se velkému zájmu v turistickém ruchu, především díky své poloze nedaleko věhlasného Smaragdového pobřeží na severu a mořské oblasti Tavolara na jihu.
V Golfo Aranci nejde jinak než obdivovat uličky s barevnými domky, vychutnat si zdejší kuchyni se specialitami z darů moře a typickými sardinskými pokrmy, nakoupit si v působivém centru městečka, kterému vévodí farní kostel San Giuseppe, útočiště pro farníky řádu Otce Padre Pia. Patron města sv. Josef je oslavován v polovině března.
Největší slávy dosahují srpnové oslavy Ferragosto, konané 15. srpna – Nanebevzetí, spojené s rybím festivalem. Čerstvé ryby a mořské plody tvoří základ místní kuchyně. Nejvíce se v této oblasti loví pražma, okoun, chobotnice nebo kalamáry. Doporučujeme ochutnat tradiční rybí polévku.
V pondělí ráno, v čase konání místních trhů, můžete navštívit Museo Marittimo d’Arte, unikátní podmořské muzeum soch a předmětů moderního umění, které vytvořilo 14 světoznámých současných umělců pod hladinou moře v hloubce 4 až 7 metrů. Navštívit jej můžete žlutou ponorkou MuMart s proskleným dnem, která vyplouvá z přístavu Pescherecci, nebo s potápěči. Poblíž promenády se každý den ve stanovených časech objevuje bronzová socha mořské panny, Sirena di Golfo Aranci, vynořující se z pod hladiny a okouzlující námořníky a turisty svým zpěvem sardinských písní.

Při výletech po moři i do vnitrozemí objevíte jedinečné přírodní scenérie. Podmanivé písečné pláže se střídají s útesy s výhledy na tyrkysové moře s křišťálově čistými vodami, které se prolínají s odstíny smaragdově zelené a jež v sobě ukrývají skutečné podmořské poklady. Najdete zde mořské houby, korály nazývané taktéž červené zlato, hvězdy a mořské ježky, humry, raky, karnasy, murény, kanice. Tyto vody jsou ideální pro podmořské zkoumání a hledání divokých a nedotčených koutů. Speciálními hosty zálivu jsou delfíni. Okolní souostroví jim vytvářejí ideální podmínky pro život, proto se zde vyskytují v hojném počtu. V roce 2004 zde vzniklo i centrum pro výzkum těchto savců.

Mys Capo Figari je skutečným přírodním klenotem, s dominujícími výraznými barvami, obohacený vůní jalovce.
Skalnaté útesy střídají romantické zátoky s bílým pískem (Cala Greca, Cala Moresca). Mys obývají mořští ptáci, jako např. racek, kormorán či sokol stěhovavý. Zvláštním obyvatelem této přírodní expozice je muflon, který sem byl nasazen v 19. století za účelem vytvoření loveckého revíru. Narazíte zde také na jediné divoce žijící ovce v Evropě – Murga. Mys proslavil i Gulielmo Marconi, autor bezdrátového telegrafu a prvního způsobu radiového spojení, který obdržel i Nobelovu cenu za fyziku. Na vrcholu Capo Figari stojí stará pevnost Vecchio Semaforo, bývalá námořnická základna, odkud byly úspěšně odeslány první transatlatnické radiové signály.

Naproti pláži Cala Moresca se vypíná vápencový ostrůvek Figarolo, pyramidového tvaru, s bujnou vegetací, zejména dubů a starých olivovníků. Z přístavu Golfo Aranci se sem pořádají krátké lodní výlety, nebo výpravy za potápěním.