Cyklistika v přírodě
Po obvodu Sardinie a jejím vnitrozemím se táhne přes 2 700 kilometrů cyklotras, ať už jste tedy milovníkem cyklistiky nebo tento sport provozujete jen rekreačně, vždy si zde můžete vybrat trasu odpovídající Vaší kondici a vybavení. Ať už budete v jakékoli části ostrova, vždy budete mít v blízkosti trasy, které Vás dovedou k přírodnímu, historickému nebo novodobému pokladu. Kolo je tedy ideálním prostředkem pro podrobné objevování všech tváří Sardinie.
Katalánské město Alghero na západním pobřeží je výchozím bodem mnoha cyklistických tras, vedoucích do všech světových stran. Lze se odtud vydat do nádherné přírody regionálního parku Porto Conte, kde využijete především horské kolo při cestě na Punta Giglia, Monte Murone nebo do oblasti Prigionette. Po silnici se naopak dostanete k mysu Capo Caccia, k zátoce Porto Ferro a jezeru Baratz. Směrem na sever nesmíte vynechat přístavní městečko Stintino a mys Capo Falcone, odkud se Vám otevře nádherný výhled na vyhlášenou karibskou pláž La Pelosa. Z přístavu ve Stintinu se na lodi přepravíte na ostrovy Asinara, národní park skrývající přírodní a historické poklady. Poměrně jednoduché jsou zde cyklistické trasy k bývalému vězení ve Fornelli, námořnímu centru pro ohrožené druhy v Cala Reale nebo neobydlené vesnici u Cala Oliva. Vše absolvujete za občasné přitomnosti patrona těchto ostrovů, endemického bílého oslíka.
Vydáte-li se z Alghera na jih, projedete se po jedné z nejpůsobivějších panoramatických pobřežních cest Itálie. Úsek, který spojuje Alghero s vesničkou Bosa, nabízí jedinečné výhledy a je domovem vzácných dravců, hnízdících v místních skalách. Zejména na jaře je zde možné spatřit supí rodiny. Perlou je pak právě samotná vesnička Bosa se svými barevnými domy, historickým hradem a starými koželužnami na břežích řeky Temo, která se řadí na seznam nejkrásnějších italských měst.
Trasa dále pokračuje směrem na jih, podél pobřeží až do Porto Alabe, odkud Vás zavede do vnitrozemí, přes obce Tresnuraghes, Sennariolo a Cuglieri se známou bazilikou Panny Marie Sněžné. Směrem zpět k pobřeží pak Vaši pozornost zaujme přírodní kamenný oblouk S’Archittu u města Santa Catterina di Pittinuri. Přes obec Riola Sardo dojedete až do Cabrasu, domovu bottarghy a kraje obrů z Monte Prama. Vede zde několik cyklistických itinerářů podél přímořských lagun, až na poloostrov Sinis, kde nemůžete vynechat zastávku ve fénickém městě Tharros. Cesta podél pobřeží pokračuje přes přístavní Torre Grande v Oristanu, směrem na Arboeru, Marceddi, až se napojí na náročnější stezky u pobřeží Costa Verde na západě ostrova. Přes zapomenuté hornické vesnice Montevecchio a Ingurtosu, které Vás očarují rozmanitostí přírody a střídáním vysokých hor s rozlehlými plošinami se dostaneme až na území Buggerru, odkud začíná nádherná panoramatická stezka ze smaragdové zátoky Cala Domestica, přes malý ostrůvek Pan di Zuccherro až do Masua. Dále na jih začíná historický kraj Sulcis jehož součástí jsou ostrovy Sant´Antioco, který je se Sardinií spojený pevninskou šíjí a San Pietro, na který se dostanete trajektem z Calasetty. Oba patří k méně turistickým místům Sardinie a poloprázdné cesty Vás tak snadno zavedou k místům nedocenitelné přírodní a estetické hodnoty.
Trasa po pevninské, jižní Sardinii pokračuje přes obce Giba a Santa Anna Arresi, kde Vás čeká povinná odbočka k plážím letoviska Porto Pino a k bělostným dunám Is Arenas Biancas. Během panoramatické cesty podél jižního pobřeží pak narazíte na místní klenoty, pláž Tuerredda, mysy Capo Malfatano a Spartivento, Cala Cipolla a dojedete až do letoviska Chia, Domus de Maria, jehož pláže bývají častým protagonistou televizních reklam.
Trasou přes Santa Margherita di Pula se dostanete do Puly, kde navštívíte největší římské archeologické naleziště na ostrově, osadu Nora. Při projížďce v letních měsících můžete zkombinovat návštěvu s hudebním zážitkem a zúčastnit se některého z koncertů pořádaných v antickém amfiteátru v rámci Nora Jazz Festivalu.
Odtud pokračuje cesta až do hlavního města Cagliari, kde se po prohlídce historického centra projedete kolem vyhlášené pláže Poetto a napojíte na dnes už méně frekventovanou státní silnici 125, vedoucí přes park Sette Fratelli až do obce San Priamo a k pobřežním lagunám Colostrai a Feraxi.
Vydáte-li se z Alghera směrem na východ, přes přístavní město Porto Torres, dostanete se k plážím Platamona. 15 km příjemná pobřežní cesta pokračuje přes Marina di Sorso až do perly této části ostrova, historického města Castelsardo vystavěného na skále.
Po povinné fotografické zastávce u Sloní skály pokračuje trasa do přímořského letoviska Valledoria a do města vína, Badesi. Vysoké pobřeží nabízí výhledy na celý Asinárský záliv a na porfyrová skaliska charakteristická pro obec Isola Rossa, která podle jejich barvy dostala svůj název. Proměnu krajiny můžete obdivovat trasou vedoucí k letoviskům Costa Paradiso, Vignola až do oblasti Santa Teresa di Gallura, charakteristickou svými šedými žulovými monumenty. Na mysu Capo Testa objevíte nádherné pláže s bílým pískem a vydáte se odtud na 25 km dlouhou cestu do přístavního města Palau, odkud vyjíždí lodě na hlavní ostrov stejnojmenného souostroví La Maddalena. Ostrůvek Maddalena je mostem spojený s druhým největším ostrovem, Caprerou. Itineráře vedoucí přes souostroví jsou skutečně jedinečné, kromě panenských zátok a středomořské vegetace zde můžete objevovat vojenské pevnosti nebo navštívit dům Giuseppe Garibaldiho s muzeem.
Zpět na pevninské Sardinii se z Palau dále přemístíte do okresu Arzachena, který ukrývá nejznámější letoviska Smaragdového pobřeží jako je Cannigione, Baja Sardinia a Porto Cervo a dorazíte až do malebné vesnice ohraničené žulovými skalisky, San Pantaleo. Odtud můžete pokračovat přes mondénní přístav Porto Rotondo do Golfo Aranci.
Trasy vedoucí do lokalit pod městem Olbia na severovýchodě ostrova Vás zavedou k jedinečným plážím letoviska San Teodoro, chráněné mořské oblasti Capo Coda Cavallo a dostanete se tu po východní straně na jih přes Budoni do Posady, kde se nabízí návštěva legendárního hradu Fava. Vydáte-li se po pobřeží, zavedou Vás cyklistické trasy dále od turistického ruchu, přes Capo Comino do oázy Biderosa. Uvnitř tohoto parku je vyznačených několik tras, které Vám umožní naplno docenit rozmanitost sardinské přírody. Po vnitrozemské silnici se pak dostanete až do přístavního města Cala Gonone a odvážlivci mohou pokračovat náročným přejezdem přes vysoké pobřeží vedoucí z Dorgali do Baunei, kde Vás ale namáhavá cesta odmění unikátními záběry horské přírody. Dostanete se tudy až do kraje Ogliastra, území, kde se místní dožívají nadprůměrně vysokého věku a kde vás krajina naprosto okouzlí. Zastavíte se v Santa Maria Navarrese a Tortoli, odkud budete pokračovat po východní straně pobřeží skrz nebeské pláže Cea a Lido di Orri do Cardedu a Tertenia. Pobřežní itineráře jistě mají svůj nepopiratelný půvab a většina cyklistů volí tuto variantu i díky snadné orientaci, o nic méně působivé jsou však i vnitrozemní trasy, které nás zavedou do malých horských vesniček, opuštěných poutních míst a nenahraditelných mistrovských kousků přírody.
Jste-li kromě cyklistického nadšence i milovníkem historie, můžete se vydat z Bosy do oblasti Macomeru, která je bohatým nalezištěm hrobek Domus de Janas a kamenných nuraghe. O něco níž Vás pak budou provázet posvátné prameny kolem Santu Lussurgiu a působivé trasy objevíte i podél jezera Omodeo. Dokonalou kombinaci slibuje kruhový itinerář procházející náhorní plošinu Giara di Gesturi. V Barumini budete obdivovat největší nuraghe Su Nuraxi a uvnitř parku můžete narazit na endemickou rasu divokých koní, žijících pouze v této části ostrova. Náročný terén slibují i horské vesničky kraje Barbagia, zejména na podzim je místní krajina obzvlášť působivá, když se místní lesy zbarví do žlutočervených barev. Zároveň můžete snadno narazit na některou ze slavností v rámci festivalu Podzim v Barbagii. Za zmínku pak stojí trasy vedoucí po parku Monte Limbara, kde si užijete jednodenní vyjížďky nebo krajina procházející obcí Aggius, které je přezdíváno měsíční.